Dlaczego warto czytać książki

 

Książki towarzyszyły nam od wieków i choć ostatnio obserwujemy znaczny spadek czytelnictwa w Polsce, to jednak książki czytać z pewnością warto. Dlaczego?
Po pierwsze książki dostarczają czytelnikowi odpowiednich wzorców postępowania. Z przeczytanych lektur wyciąga się wnioski dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach życiowych. Na przykład czytając Hobbita podziwiamy odważnego Bilba, który potrafi podołać każdemu zadaniu, dzięki sile charakteru zawsze szczęśliwie wychodzi z każdej opresji, jest przy tym niezwykle lojalny i zawsze pamięta o przyjaciołach. Utwory literackie przedstawiają nam zatem postacie, z których możemy brać przykład i czerpać inspiracje z ich zachowania.
Ponadto książki stanowią źródło wiedzy, gdyż dowiadujemy się z nich dużo o otaczającym nas świecie. Z geograficznych lub przyrodniczych zdobywamy informacje o życiu ludzi, zwierząt czy roślin w różnych zakątkach świata i innych kulturach, powieści historyczne przenoszą czytelnika w minione stulecia i dostarczają wiedzy o naszych korzeniach, psychologiczne pozwalają lepiej poznać ludzką psychikę, a obyczajowe, romansy czy thrillery pomagają nam się odprężyć i zapomnieć o problemach.
Poza tym obcowanie z różnymi dziełami literackimi pozwala na obcowanie z poprawnym i pięknym językiem, dzięki czemu uczymy się prawidłowej gramatyki, poprawnej budowy zdań i przyswajamy pisownię trudnych wyrazów. Osoby czytające dużo książek są bardziej elokwentne i erudycyjne, z pewnością ich sposób wypowiadania się, formułowania zdań oraz zawarta w nich wiedza robią wrażenie na otoczeniu.

Dodaj komentarz